Jeżeli jakimś cudem nie zrobiłeś pozwolenia kolekcjonerskiego razem ze sportowym to nic straconego. Wiedz jednak że coś się dzieje 😀 i Twój klub jest kiepski, jeżeli nie pokazał Ci tej dodatkowej opcji.
Cały proces jest banalnie prosty i wystarczy niewiele by spełnić warunki określone w przepisach. Dodatkowe pozwolenie otwiera nam furtkę do posiadania większej ilości broni palnej, która nie koniecznie musi być wykorzystywana podczas zawodów. Może ona przedstawiać szczególną wartość historyczną i choćby z tego powodu chciałbyś stać się jej właścicielem. Wśród posiadaczy broni do celów sportowych, ten typ pozwolenia, rozszerzający zakres o broń kolekcjonerską jest często spotykany.
Na wstępie należy rozróżnić “typy” pozwolenia kolekcjonerskiego. Pierwszym jest pozwolenie do celów kolekcjonerskich tak zwane “pełne pozwolenie kolekcjonerskie”.
Ustawodawca tak określa zakres tego pozwolenia:
Ustawa z dnia 21 maja 1999r o broni i amunicji
“Art. 10. ust. 5. pkt 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.”
“ Art. 10. ust. 4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
1) do celów ochrony osobistej:
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrach od 6 mm do 12 mm,
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA,
c) miotaczy gazu obezwładniającego;2) do celów ochrony osób lub mienia:
a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;3) do celów łowieckich – broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów;
4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);5) do celów szkoleniowych – broni, o której mowa w pkt 1–4;
6) do celów rekonstrukcji historycznych – broni alarmowej albo innej broni palnej, konstrukcyjnie przeznaczonej do strzelania wyłącznie amunicją ślepą, w tym samoczynnej;”
Warunkiem jest zdanie egzaminu organizowanego przez WPA, opłata to 648zł, oraz członkostwo w Stowarzyszeniu Kolekcjonerskim.
Drugim rodzajem jest pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich. Zakres tego pozwolenia obejmuje broń, na którą zostało wydane pierwotne pozwolenie, w naszym przypadku “broń do celów sportowych”. Czyli zgodnie z:
Art. 10. ust. 4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
4) do celów sportowych – broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
Co daje nam dodatkowe pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich?
Być może chcemy posiadać w swojej szafie kilka sztuk broni, z którą nie chcemy brać udziału w zawodach, ale która przedstawia wartość historyczną lub nam się po prostu podoba. Zapytacie po co robić kolejne pozwolenie skoro można napisać o rozszerzenie dotychczasowego pozwolenia do celów sportowych?
Zazwyczaj WPA wydaje pozwolenie na 5 góra 6 sztuki broni. O ile organ administracyjny, jeżeli spełniamy wszystkie wyszczególnione w przepisach warunki nie może odmówić wydania pozwolenia, to w przypadku rozszerzenia nie jest już tak prosto. Mamy tu klasyczną uznaniowość. To my musimy wykazać, że dodatkowe sztuki broni są nam potrzebne, a WPA może, ale nie musi przychylić się do naszego wniosku. Niejednokrotnie trzeba udowodnić, że kolejne sztuki broni są nam potrzebne do startów w konkretnych konkurencjach.
W przypadku pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich, organ administracyjny nie może nam odmówić jeżeli spełniamy wszystkie wymienione w przepisach warunki.
Otrzymujemy tutaj pozwolenie na zakup minimum 5 sztuk broni (niektóre WPA w Polsce są bardziej hojne).
Jak zatem uzyskać takie pozwolenie?
- Zapisz się do Stowarzyszenia Strzelecko Kolekcjonerskiego. Może to byś jakiekolwiek stowarzyszenie, zlokalizowane w każdym regionie Polski.
- Zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu Strzelecko Kolekcjonerskim. Z tego Stowarzyszenia będziemy potrzebować “zaświadczenie o członkostwie” plus podpisany i opieczętowany status Stowarzyszenia. To dostarczamy do WPA. Nie potrzebujemy wykazywać się udziałem w rekonstrukcjach historycznych czy, że właśnie odbyliśmy tourne po wszystkich muzeach w Europie
- Badania. Ten sam zakres i lekarze jak przy pozwoleniu sportowym (orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne).
- Wniosek o pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich.
- Opłata skarbowa, w wysokości 242 zł.
- Kopia dowodu osobistego. (wystarczy wydruk lub ksero).
- Oświadczenie o miejscu zamieszkania.
UWAGA!!! nie zdajemy żadnego dodatkowego egzaminu.
We wniosku (pkt 4) podajemy pełen zakres dostępnej broni, o którym mówi ustawa. Nie należy niczego pomijać podobnie jak w przypadku zakresu broni na patent sportowy. Za jakiś czas może się okazać, że zainteresujesz się jakimś rodzajem broni palnej, a nie masz jej w swoim pozwoleniu. Dlatego wnioskujemy o wszystko łącznie z czarnym prochem. Tak istnieje broń czarnoprochowa, na którą wymagane jest pozwolenie
Na deser co dostajemy. Ogranicza nas tutaj tak naprawdę tylko nasza fantazja, budżet i zakres pozwolenia sportowego. Możemy wybierać wśród wszelkiej broni klasycznie kojarzonej ze sportem. Jednak inna broń, nie związana bezpośrednio ze sportem, również jest w naszym zasięgu. Jako przykład może tu posłużyć pełna gama broni z platform AR czy AK. Również ręczne karabiny maszynowe typu DP 28, MG 42 czy Browning M1918 i im podobne.
Nie zarejestrujemy jednak na pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich np. karabinu Barrett M82, McMillan TAC 50 czy DSzK wz. 38. Kluczem jest kaliber broni (Barrett .50BMG 12,7x99mm). Ogranicza nas zapis w UoBiA:
4) do celów sportowych – broni palnej:
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
Jeżeli chcemy przekroczyć magiczną 12, musimy zrobić pozwolenie kolekcjonerskie „pełne”, ale to już inna historia (o pełnym pozwoleniu kolekcjonerskim piszę TUTAJ).
Na koniec ostatnia kwestia. Jeżeli kiedyś zdecydujesz, że chcesz zrezygnować z uczestnictwa w zawodach i nie chcesz już należeć do PZSS i klubu strzeleckiego to zgodnie z przepisami zostaje Ci cofnięte pozwolenie na broń. Posiadając jednak pozwolenie kolekcjonerskie w zakresie broni sportowej, możesz zatrzymać swoją dotychczasową kolekcję. Pozwolenie kolekcjonerskie jest niezależnym pozwoleniem od sportowego i nie istnieje tutaj potrzeba trwania w strukturach PZSS.
Poniżej kilka przykładów co możemy kupić, a co nam WPA niestety nie zarejestruje.
Dodaj komentarz